امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

فایل های KML , KMZ , XML و کاربرد آنها در محیط کاری GIS  

 

فایل های XML :

XML چیست ؟
فرمت پر استفاده ای در صنایع مختلف بوده و نام آن در اصل مخفف عبارت (eXtensible Markup Language) یا زبان نشانه گذاری قابل گسترش می باشد . XML ها هم خانواده HTML و از جمله زبانهای نشانه گذاری ( Markup ) برای استفاده در صفحات وب هستند . بر خلاف ظاهر متنی ، این فایل ها شامل دستورات برنامه نویسی و داده هایی برای صفحات وب هستند . زبان XML برای نوشتن و HTML برای نمایش دستورات کاربرد دارند .

کاربرد :
زبان XML برای نوشتن و HTML برای نمایش دستورات کاربرد دارند ولی آنچه از این مطالب مورد استفاده ما قرار می گیرد ، کاربرد آنها در نمایش مختصات و عوارض جغرافیایی در در GIS است .
همانطور که در مطلب مربوط به ورود اطلاعات و مختصات نقاط از Excel  نیز توضیح دادیم می توان مختصات جغرافیایی را نیز از طریق این نوع فایل منتقل کرد .

ویرایش :
این نوع فایل ها را می توان با ساده ترین نرم افزارها از جمله Notepad و یا ++Notepad نیز باز کرد و ویرایش نمود . اگر هم دستورات را از سایت یا منابع دیگر استخراج نموده اید به راحتی می توانید متن دستورات را در این برنامه ها کپی و فایلتان را با پسوند XML یا ... Save  نمایید . 
از برخی سایت های ویرایش آنلاین مانند : TutorialsPoint.com و XMLGrid.net و CodeBeautify.or  .
همچنین نرم افزار Excel هم برای نمایش و ویرایش این نوع فایل ها استفاده می شود .

 KML چیست ؟

فایل های کي ام ال براساس زبان نشانه گذاري کيهول ساخته شده است . اين فرمت پرکاربرد نیز برپايه دستورات XML  بنا شده و براي اولين بار در گوگل ارتز Google Earth استفاده شد . اين فرمت توسط شرکت کيهول توسعه داده شده که بعدها از گوگل آن راخریداری کرد  .

کاربرد :
این نوع فایل ها را برای انتقال انواع نقشه ها استفاده می شوند و این امکان را دارند که آنها را در برنامه گوگل ارتز تولید ، ویرایش و منتقل نمود.

ویرایش :
اين فايلها از نیز از خانواده فایل های متنی (txt) مي باشند و میتوان آنها در نرم افزار های ویرایش متن ذکر شده (مانند XML ) ویرایش نمود ،  برای تبدیل فایهای XML به KML کافیست آنها را در برنامه هايي نظير Notepad کپی کرده و برای ذخیره از Save As استفاده کنید سپس نام فایل را تایپ کرده و در انتهای آن KML. را اضافه کنید (مثال : TEST.KML ) و قبل از زدن کلید Save در قسمت پایین پنجره از منوی Encoding گزينه Unicode را انتخاب کنید .

 فایل های KMZ :

کي ام زد همان KML زيپ شده است که به منظور کاهش حجم فایل های KML  جايگزين آنها شده . اين دو فرمت (KML ,KMZ ) در سال 2008 از طرف کنسرسيوم جغرافيا تبديل به استاندارد بين المللي شده اند .
KMZ را میتوان به راحتی با نرم افزار فشرده ساز مثل WinZip , WinRar باز کرده و Extract (بازیابی از حالت فشرده) نمود . این فایل ها در هنگام خارج شدن از حالت فشرده علاوه بر یک فایل KML می تواند شامل تعدادی فایل تصویری نقشه مانند DEM و حتی فایل صوتی برای اجرا در زمان نمایش نقشه در Google Earth باشند .
* قبل از دانلود فایل های حجیم نقشه یا تصویر (مثل دانلود فایل های m 90 , m 30 , m 12 DEM  ) می توانید ابتدا XML یا KML آنها را دانلود کرده و پس از تطبیق با منطقه کاری و صحت آن اقدام به دانلود فایل های اصلی نمایید .

این نوع فایل ها در نرم افزار Google Earth به راحتی باز میشوند و در صورت نیاز میتوان پس از بازیابی فایل KML آنها را با توضیحات ذکر شده در قسمت قبل باز نمود . 

مطالب مرتبط :

تولید فایل KML و KMZ در محیط ArcGIS
مدل سه بعدی ارتفاعی دوازده متری Aster 12 m DEM (ویرایش جدید)
مدل سه بعدی ارتفاعی سی متری Aster 30 m DEM (ویرایش جدید )
مدل سه بعدی ارتفاعی سی متری Aster 30 m DEM
مدل سه بعدی ارتفاعی نود متری SRTM 90 m DEM
ادغام کردن و یکی کردن تصاویر رستری Mosaic To New Raster
برش تصاویر رستری با Extract by Mask
مقایسه رستر و وکتور ( Raster vs Vector )
سرفصل دوره ArcGIS2
مشکلات رایج در جدول ویژگی ها Attribute Table
اصول نامگذاری فایل ها در GIS
اتصال دو جدول با فیلد مشترک ( Join )
نمایش نقاط روی نقشه با محاسبه مختصات
مفاهیم اصطلاحات جی آی اس
طریقه نمایش نقاطی که ‏X , Y ‎‏ آنها را داریم ( ورود اطلاعات از جداول ‏Excel‏ به محیط ‏ArcGIS‏ )

 

ورود به گروه چکاد