امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

استفاده از دستور Dissolve  برای ادغام یا حل کردن عوارض لایه در یکدیگر

در مراحل ابتدایی انجام پروژه برای تولید نقشه های پایه جدید و نیز استفاده از ابزار های برش دهنده ، سیمبولوژی و … لازم است عوارض متعدد یک لایه را یکپارچه کرده و سپس به راحتی از آنها استفاده کنید . مثال : نقشه یک شهرستان دارای چندین عارضه از واحد های بخش یا دهستان بوده و ما برای مطالعه روی کل شهرستان  نیازی به جزئیات نداریم و طبق مثال صرفا کل شهرستان برای ما اهمیت دارد .
برای حل این مسئله با استفاده از دستور Dissolve مرز عوارضی که ویژگی مشابهی دارند ، حذف شده و یک پلی گن تولید می شود. مثلا در لایه شهرستان ، همه پلی گن هایی که فیلد استان آنها کرمان است ، با حذف مرزهای داخلی به یک پلی گن مبدل می شوند.و از این پس فقط یک عارضه کلی برای ادامه کار در اختیار داریم .

در این مطلب استفاده از روش Dissolve یکپارچه سازی و حل کردن مرز عوارض یک لایه (Shape File ) را برای شما به اشتراک می گذاریم :
ما در اینجا از شیپ فایل یکی از استانها استفاده می کنیم و مرز عوارض غیر ضرور یعنی شهرستان های آن را حذف خواهیم کرد .

1- از منوی جعبه ابزار ToolBox و از مسیر ArcToolbox / Data management tools / Generalization  ، ابزار Dissolve را انتخاب می کنیم .

2- طبق تصویر اطلاعات لایه ورودی و خروجی را وارد می کنیم

* قسمت های (optional) اختیاری بوده و ضرورتی برای ورود اطلاعات ندارند با این حال در زیر توضیح مختصری در باره آنها ذکر شده است :
Dissolve_field : در این قسمت مشخص می کنیم که عمل Dissolve بر اساس کدام فیلد ها انجام شود پس فیلدی که در همه پلی گن ها مشترک است یعنی استان را انتخاب کنیم (اگر فیلد مشترک نداشتید پیشنهاد می شود تغییر ندهید)
Statistics_field : در این قسمت می توانیم اطلاعات آماری از پلی گن هایی که مرز آنها حذف شده و به صورت پلی گن بزرگ و یکپارچه درآمده ، بدست آوریم. مثلا از 15 شهرستانی که دیزالو شده و پلی گن استان کرمان بدست آمده ، می توان فهمید که کوچکترین یا بزرگترین مساحت چه بوده یا میانگین مساحت شهرستان ها چقدر است… ، گزینه های موجود عبارتند از(جمع ، میانگین ، اولین یا آخرین مقدار ، بیشترین یا کمترین مقدار و …)
Create Multipart Features : این گزینه در صورت فعال بودن باعث می شود همه عارضه هایی که مقادیر مشابه در فیلد های تیک خورده در  Dissolve_field دارند ، ترکیب و به یک عارضه تبدیل شوند (این عمل برای عارضه های جدا از هم و در مشخصات مکانی مختلف نیز رخ خواهد داد )

3- حاصل کار این ابزار ادغام عوارض شهرستانها به یک عارضه ( استان ) خواهد بود

4- پس از انجام مراحل فوق جدول لایه به شکل زیر خواهد بود ولی با کمی دقت متوجه خواهید شد که برخی فیلدها حذف شده اند .

*برای جلوگیری از این امر از گزینه ای اختیاری بخش 2 استفاده می کنیم . ما در این مثال فیلد های جمعیت ، و مساحت را انتخاب کرده و نحوه محاسبه آنها را SUM (جمع) درج کردیم .

5- نتیجه در جدول لایه (Table) به این شکل تغییر خواهد کرد و جمع مقادیر فیلدهای مورد نظر در جدول نهایی حفظ خواهند شد .

مطالب مرتیط :

ادغام کردن و یکی کردن تصاویر رستری Mosaic To New Raster
برش تصاویر رستری با Extract by Mask
مدل سه بعدی ارتفاعی دوازده متری Aster 12 m DEM (ویرایش جدید)
مدل سه بعدی ارتفاعی سی متری Aster 30 m DEM (ویرایش جدید )
مدل سه بعدی ارتفاعی نود متری Aster 90 m DEM
مقایسه رستر و وکتور ( Raster vs Vector )
باز کردن فایل های XML , KML , KMZ و تبدیل آنها به فایل های قابل استفاده در ArcMap
سرفصل دوره ArcGIS 2
سرفصل دوره ArcGIS 3

ورود به گروه چکاد